Pret SKUMJĀM ar skalpeli!

Teksta autore: Aija Kažoka

Konsultē: Evija Rodke-Sproģe

Avots: žurnāls "Marta"

Diez vai populāras dziesmas vārdi «Skumjas acis jums šovakar…» bija domāti kā aicinājums doties uz konsultāciju pie plastikas ķirurga, taču fakts paliek fakts, ka bēdpilno izteiksmi un maisiņus zem acīm pavisam vienkārši likvidē ar plakstiņu korekcijas palīdzību!

Acij ir divi – augšējais un apakšējais – plakstiņi. Tie abi koriģējami ar plastikas operācijas palīdzību. Plakstiņu problēmas var būt gan iedzimtas, gan iegūtas. Ja mātei, tēvam, vecvecākiem ir acīm pārkāries plakstiņš, visai ticams, ka tāds būs arī pēcnācējiem. Taču nereti vainojams laiks – gravitācija lieko ādu nostiepj uz leju. Plakstiņu plastikas operācijas laikā ne tikai likvidē noslīdējušo ādu, bet arī sakārto tauku brukas radīto defektu.

PAR KO SŪDZAS PACIENTI?

Sūdzības, ar kurām noslīdējušu plakstiņu īpašnieks visbiežāk vēršas pie plastikas ķirurga ir:

  • Acu nogurums, jo sevišķi vakaros.
  • Graušana
  • Asarošana
  • Ierobežotu redzeslauku rada galēja un pati traucējošākā stadija.

PLAKSTIŅI - AIZKARI, KAS AIZSEDZ PASAULI

Augšējie plakstiņi noslīd uz skropstām, veidojot smagumu un noguruma sajūtu. Acij pāri pārslīdējusī plakstiņa āda veido kā aizkaru. Tādējādi veidojas tendence vilkt uzacis uz augšu, lai atvērtu un paplašinātu acis, lai vispār redzētu! (Starp citu, tieši tā rodas vēl viens kosmētiskais defekts – grumbas pierē! Nereti vienlaikus ar plakstiem tiek veikta arī pieres korekcija.)

MĀTES UN MEITAS

Iedzimtības faktors ir tik spēcīgs, ka nereti uz konsultāciju pie plastikas ķirurga – traucējoši maisiņi zem acīm – nāk māte ar savu mazgadīgo meitu, kurai jau arī tādi izveidojušies! Māti interesē, kad operāciju drīkstēs veikt meitai, jo zina, cik ļoti šis defekts ir traucējošs. 

TŪSKA

Ja ap aci veidojas tūska, jāveic plašāka izmeklēšana, jo iespējams, vainojami traucējumi iekšējo orgānu darbībā, piemēram, nierēs. Dažkārt uzlabojumu var sniegt ierobežojumi šķidruma, pikantu ēdienu vai sāls lietošanā vakaros un plastiskā operācija nemaz nav nepieciešama. Tomēr, ja maisiņi zem acīm ir pastāvīgi, vainojama tauku bruka un līdzēt var tikai ar ķirurģisku iejaukšanos.

TAUKU BRUKA?

Ap aci ir tauku spilventiņi – acs nav iestiprināta kaulos, bet gan guļ tauku polsterējumā. Šo polsterējumu aiz acs ābola ietver kapsula, kas notur taukus vajadzīgajā vietā. Tauku kapsula ar laiku atslābst. Plakstiņu ādā ieslīd tauku bruka.

Proti, ja kapsula ir iedzimti vāja vai atslābst ar laiku, tauki ieslīd ādā, veidojot papildus smagumu un tādējādi arī papildus nogurumu. Tauku maisiņš nu vairs ne balsta aci, bet guļ uz tās, radot nepatīkamu, traucējošu spiedienu.

Ja izveidojies kapsulas vājums, radušos defektu – maisiņus zem acīm vai augšējā plakstiņā – nevar ne novingrot fitnesa zāle, ne nokrēmot pat ar visdārgāko krēmu, ne to var nomasēt vismeistarīgākais masieris! Vienīgais veids, kā „sakārtot” acu zonu ir plakstiņu plastika. Var taisīt atsevišķi augšējo plakstiņu plastiku, apakšējo vai arī abas kombinēt. Proti, ja problēma skārusi tikai vienu zonu, nav obligāti jāveic visas acs zonas plastika.

VIENA VAI DIVAS OPERĀCIJAS?

Ir vērts aprunāties ar speciālistu par visas acu zonas korekciju, pat, ja apakšējais plakstiņš it kā diskomfortu nerada. Ārsts izvērtēs, vai bruka tomēr nav skārusi arī otru acs daļu, kas varbūt uzreiz nebūs tik pamanāma. Cilvēks acis uztver kā vienotu zonu un, ja sakārto tikai pusi no tās, pēc daļējas korekcijas pacients gandrīz nekavējoties atgriežas: «Dakterīt, vai tiešām ar apakšējo plakstiņu man bija tik traki!» Šis efekts rodas tādēļ, ka dominante, ko kliente ievēroja pirms operācijas, bija tikai un vienīgi acīm pārkārušies plakstiņi (vai maisiņš zem acs). Līdzīgi ir ar dzīvokļa remontu – ja to veiksi tikai pusei dzīvokļa, uzreiz pamanīsi, cik ļoti tas nepieciešams arī otrai daļai.

ANESTĒZIJA

Ja veic tikai daļu – augšējo vai apakšējo plakstiņu korekciju, operācija var veikt vietējā narkozē. Pirms tās nav jāveic speciālas analīzes, nav jāatturas no ēšanas vai dzeršanas, proti, procedūra ir līdzīga zobārsta apmeklējumam! Injekcija tiek veikta ādā (nevis acs ābolā!) un tālākais noris pacientei esot nomodā, jūtot ārsta darbības, bet nejūtot sāpes. Operācijas laikā tiek likvidēta liekā āda, sakārtota tauku bruka. Pavisam likvidēt taukus nedrīkst (jo sevišķi acs apakšējā daļā), jo tad izveidotos iekritušu acu efekts. Taukiem ap aci ir jābūt, taču tiem jāatrodas savā vietā! Vienlaikus visas acs zonas korekcija vienmēr notiek vispārējā anestēzijā.

CIK LAIKA AIZŅEM OPERĀCIJA?

Augšējo plakstiņu korekcija noris vienu stundu. Apakšējo plastika ir daudz lielāks darbs, kas aizņem pusotru vai divas stundas. Savukārt, ja paciente vēlas veikt kompleksu abu plakstiņu operāciju, būs nepieciešama vispārējā anestēzija. Tas tādēļ, ka procedūras ilguma dēļ – vidēji trīs stundas – pacienti nogurst.

ŠUVES

Koriģējot augšējo plakstiņu iekšējā šuve veidojas visa augšējā plakstiņa ieloka virsmā. Tas nozīmē, ka acij esot vaļā, šuve nav redzama, tikai pašā acs kaktiņā veidojas tāda kā „Kleopatras svītriņa” – pagarinājums. Tas tādēļ, ka liela plastiņu ādas daļa tiek likvidēta tieši ārmalās – tādējādi atbrīvojoties no skumīgās izteiksmes, ko veido noslīdējušais ārējais acu kaktiņš. Savukārt koriģējot apakšējo kaktiņu, šuve virzās zem skropstu līnijas un nav redzama vispār. Tūliņ pēc operācijas šuves nosedz speciāli plāksteri.

PĒCOPERĀCIJAS REŽĪMS

Pēcoperācijas perioda pirmajā nedēļā jāievēro saudzīgāks režīms, lai izvairītos no hematomām jeb zemādas asins sakrāšanās.

  • Pirmo nedēļu, darbojoties, jācenšas vairāk turēt galvu uz augšu. Jāizvairās no pieliekšanās (piemēram, ja jāuzvelk apavi, to izdara pietupjoties).
  • Jāizvairās no fiziskas slodzes, no sporta un fitnesa nodarbībām.
  • Nedrīkst karsēties un apmeklēt pirti vai saunu (siltumā asinsvadi paplašinās un tas var veicināt asiņošanu).
  • Pirmo pēcoperācijas nakti jāguļ uz muguras.
  • Jālieto vēsas, sausas kompreses.

Uzvelkot tonētas brilles, operācijas pēdas pēcoperācijas periodā nav redzamas, jo zilumi ārpus procedūras zonas neizkļūst. Pēc nedēļas izņem diegus no šuvēm, bet jau desmitajā dienā var sākt lietot dekoratīvo grimu.

Pēcoperācijas periodu saīsinās limfodrenāžas masāžas kurss, taču tās jāsāk ne ātrāk kā desmitajā pēcoperācijas dienā.

Pēc augšējo plakstiņu korekcijas iespējams „izsprukt” vispār bez zilumiem, taču koriģējot apakšējos tas neizdosies un asinsizplūdumi noteikti būs.

TĀ IR VIENREIZĒJA OPERĀCIJA!

Tā kā operācija nav apjomīga, tai nav svarīga sezonalitāte, to var veikt gan karstākajā gadalaikā, gan sulu tecēšanas periodā, neietekmējot iznākuma kvalitāti.

Ar plakstu plastikas palīdzību nevarēs atbrīvoties no mīmikas krunciņām – ja smaidot āda ap acīm savilkās pirms, tad tā pilnīgi noteikti savilksies arī pēc operācijas! Gadiem ritot un ādai zaudējot elasticitāti ,grumbiņas ievilksies jebkurā gadījumā. Tādēļ plakstu plastikas operācijas mēdz kombinēt ar botulīna toksīna vai hialuronskābes injekcijām, lai acu zonu padarītu patiešām svaigu un jaunavīgu!

Labā ziņa – pēc operācijas plakstiņu āda un taukaudi vairs tā nenoslīd. Desmit gadu laikā, kopš šādas procedūras veicu, plakstiņi atkārtoti nav koriģēti nevienai no pacientēm. Atšķirībā no botulīna toksīna vai hialuronskābes injekcijām, kas efekta uzturēšanai būtu jāatkārto, parasti plakstiņi „jāpiegriež” tikai vienu reizi!

PIEREDZES STĀSTI

Baseta skatiens. Anita, 45 gadi: "Noslīdējuši plakstiņi ir ne tikai neglīti, bet arī traucējoši. Vakaros izjūtu acu nogurumu, jo, šķiet, ka plakstiņš aci burtiski nospiež. Mani kaitina, ka būtībā vairs tā īsti nevaru uzkrāsoties, jo acu ēnas salien krociņā un mirkšķinot burtiski veido nospiedumu uz uzacu kaula. Noslīdējušo plakstiņu dēļ man ir raksturīgs „baseta skatiens” – skumjš un bēdīgs izskats, kas neizbēgami mani padara vecāku un sērīgāku, kā es patiesībā esmu!"

Ar seju spilvenā. Renāte, 42 gadi: "Visgrūtākais pēc operācijas bija panākt, lai pirmo pēcoperācijas nakti es gulētu uz muguras. Vakaros sakārtoju spilvenu kaudzi ap galvu, kurai vajadzēja pasargāt mani no grozīšanās, kā ari liku vīram dziļi neiemigt un mani „vaktēt”! Taču visi pasākumi izrādījās veltīgi – mūs abus galu galā uzveica miegs un no rīta modāmies „ar zobiem spilvenā” kā ierasts! Bet, šķiet, nekas traks tādēļ tomēr, paldies dievam, nebija noticis!"

UZZIŅAI!

  • Daudzviet pasaulē augšējo plakstiņu plastiku apmaksā valsts, ja vien plakstiņš nosedz redzes lauku.
  • Plakstu plastika ir operācija, kas nav jāatkārto!
  • Plakstiņu korekcijas laikā novāc lieko ādu un likvidē maisiņus ap acīm, taču mīmikas krunciņas un „vārnu kājiņas” ap acīm izlīdzināt ar šis procedūras palīdzību nevar.