Botulīna injekcijas pret pastiprinātu SVĪŠANU - 12 visbiežāk uzdotie jautājumi

Pastiprinātai svīšanai var būt dažādi iemesli, kā arī risinājumi. Taču tieši botulīna injekcijas ir viens no efektīvākajiem paņēmieniem cīņā ar šo netīkamo problēmu, ko izmanto tūkstošiem cilvēku gan tepat Latvijā, gan visā pasaulē. Esam apkopojuši tos 12 jautājumus, kuri no klientiem dzirdami visbiežāk - uzzini visu par botulīna injekcijām! Kas tās ir? Kā tās darbojas? Vai es tās drīkstu veikt un - vai tās palīdzēs? 

Man ir 25 gadi, jau vairākus gadus pastiprināti svīstu. Pretsviedru dezodoranti nepalīdz. Kādas vēl ir iespējas novērst svīšanu?

Visā pasaulē pirmās izvēles preparāts ir botulīna toksīns un to ļoti plaši izmanto pastiprinātās svīšanas novēršanai padusēs. Medicīnā botulīna toksīns ir speciāli apstrādāts, atšķaidīts. Tas atslābina un paralizē muskuļa šķiedras injekcijas vietā, līdz ar to muskulis vairs neveic kustību un neizspiež lāsveida sviedru piles no sviedru maisiņiem, kas radīja izteikto diskomfortu un pastāvīgo apģērba smērēšanos. Līdz ar to svīšana nav intensīva vai pilienveida, bet gan normāla, iztvaikojot caur ādu. Vispirms gan jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai endokrinologa, lai veiktu dažas analīzes, kas parāda, vai pastiprinātā svīšana nav kādas saslimšanas rezultāts, piemēram, vairogdziedzera disfunkciju, cukura diabēta u.c. Ir ļoti reti gadījumi (pēc pētījumiem 3%), kad cilvēkam organismā jau pastāv antivielas pret šo toksīnu, tāpēc – injicējot to, efekts izpaliek. Šādos gadījumos ir iespējams veikt arī dažādas koriģējošās operācijas padusēs, lai radikāli – uz mūžu novērstu pastiprināto svīšanu.

Esmu dzirdējusi, ka botulīna injekcijas palīdz ne tikai pret grumbām, bet pret svīšanu arī. Vai tā ir? Kā tās tiek veiktas, kā tās darbojas?

Skatīt atbildi arī uz pirmo jautājumu! Kā darbojas šīs injekcijas? Pirms injekcijām ir jābūt tīrām padusēm (atbrīvotām no matiņiem, bet bez skūšanas ievainojumiem, iekaisumiem), tajā dienā padusēm jābūt arī mazgātām vienkārši ar ūdeni, bez speciālajiem dezodorantiem. Injekcijas nedrīkst veikt grūtniecēm un krūts barošanas laikā. Vēl - nav vēlams, ka pacients lietotu antibiotikas injekciju laikā. Pirms injekcijām padusē mazliet patur sasaldētu želejas maisiņu, lai samazinātu injekciju jūtīgumu. Katrā padusē tiek veiktas vidēji 10 sīkas injekcijas, kuru laikā ar mikro adatiņu sekli tiek ievadīts speciāli sagatavotais preparāts. Procedūra aizņem vidēji 10 minūtes. Pēc injekcijas varat tūlīt turpināt savus dienas darbus, variet paši vadīt automašīnu un  braukt mājās vai atpakaļ uz darbu. Mēs rekomendējam 2 stundas neieņemt horizontālu stāvokli, 1 nedēļu atturēties no krasām temperatūras izmaiņām, nelietot alkoholu (abi var samazināt preparāta iedarbību). Injekciju dienā neko nesmērēt padusēs, nākamajā dienā – šādi ierobežojumi vairs nav. Vēl nav īsti vēlams preparātu injicēt tieši pirms izlidošanas uz siltajām zemēm, jo parasti preparāts iedarbojas 1 nedēļas laikā, maksimums 10 dienu laikā. Pēc tam – droši var mainīt klimatu, efekts būs ļoti noturīgs.

Esmu jaunā māmiņa, baroju bērnu ar krūti. Daudz svīstu. Vai man būtu piemērotas  botulīna injekcijas?

Botulīna injekcijas neveic grūtniecēm un jaunajām māmiņām, kas baro bērnu ar krūti. Šajā gadījumā vispirms būtu jānogaida, kad beigsiet barot bērniņu ar krūti. Tad botulīna toksīna injekcijas būs ideāls risinājums, ja pastiprinātā svīšana vēl saglabāsies.

Mana draudzene pret svīšanu saņēma botulīna injekcijas. Mani attur bailes, ka botulīna injekcijas varētu būt indīgas, jo esmu dzirdējusi, ka botulīns ir inde.

Jebkurš medikaments vai preparāts, nepareizi lietots un milzīgās, neadekvātās  devās būs kaitīgs un pat indīgs. Ja preparāts tiek pareizi lietots, ja to dara pieredzējis speciālists, tam ir paredzama, adekvāta un medicīniski ārstnieciska darbība. Botulīna toksīnu jau daudzus gadu desmitus ļoti veiksmīgi lieto medicīnā, sākumā oftalmoloģijā (pat bērnu šķielēšanas ārstēšanai), neiroloģijā (spazmas, savilktie kakli utt.), tad arī kosmetoloģijā un plastiskajā ķirurģijā. Šis preparāts ir īpaši apstrādāts un precīzi atšķaidīts, lai to varētu droši lietot pieredzējis speciālists. Padusēs šo injekciju visizplatītākā un arī, jāsaka, pat reti sastopamā blakus parādība ir sīks zilums injekcijas vietā.

Vai ar botulīna injekcijām svīšanu var novērst uz visiem laikiem?

Ja cilvēkam nav antivielas organismā pret šo preparātu, tad injekciju efekts parasti ir ļoti labs (antivielas organismā sastopamas ļoti retos gadījumos - pēc pētījumiem tie ir apmēram 3% cilvēku). Tas iestājas 6-10 dienas pēc injekcijām un ilgst 6-12 mēnešus. Visbiežāk efekts saglabājas vidēji 8-9 mēnešus. Pēc tam var atkal atkārtot injekcijas. Pēc pieredzes, no pacientu teiktā, esam novērojuši, ka tiem pacientiem, kas veikuši jau atkārtotas injekcijas, svīšanas intensitāte ar laiku mazinās un viņi var sākt lietot parastus dezodorantus, lai ikdienā iegūtu komfortablu sajūtu arī bez šīm injekcijām. Tātad sanāk, ka ar laiku botulīna toksīna injekcijām ir ne tikai svīšanas novēršanas efekts uz kādu laiku, bet arī ilgtermiņā ārstniecisks efekts.

Vai nepieciešama speciāla sagatavošanās šai procedūrai?

Vispirms jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai endokrinologa, lai veiktu dažas analīzes, kas parāda, vai pastiprinātā svīšana nav kādas saslimšanas rezultāts, piemēram, vairogdziedzera disfunkciju, cukura diabēta u.c. Ja viss ir kārtībā ar endokrīno sistēmu un tā ir vienkārši veģetatīvā distonija vai īpatnība, tad varam droši veikt šīs injekcijas. Pirms injekcijām ir jābūt tīrām padusēm (atbrīvotām no matiņiem, bet bez skūšanas ievainojumiem, iekaisumiem), tajā dienā padusēm jābūt arī mazgātām vienkārši ar ūdeni, bez speciālajiem dezodorantiem. Injekcijas nedrīkst veikt grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām. Vēl - nav vēlams, ka pacients lietotu antibiotikas injekciju laikā.

Kad jāveic atkārtotas botulīna injekcijas?

Atkārtotas botulīna toksīna injekcijas būtu jāveic pēc nepieciešamības – tad, kad atkal pastiprinātā svīšana rada diskomfortu. Visbiežāk pacienti regulāri nāk ~ 1x gadā pirms vasaras. Ja efekts turas vidēji 6 mēnešus, var veikt šīs injekcijas arī 2 x gadā. Ja efekts ir īsāks nekā 6 mēneši, būtu individuāli jāizskata šis gadījums – vai nav ķermenī antivielas, vai ir ievēroti visi norādījumi pirms un pēc injekcijām. Injekcijas nav vēlams atkārtot biežāk kā minimums 2 mēnešus pēc iepriekšējām injekcijām.

Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāievēro pēc veiktajām botulīna injekcijām?

Procedūra aizņem vidēji 10 minūtes. Pēc injekcijas varat tūlīt turpināt savus dienas darbus, variet paši vadīt automašīnu un  braukt mājās vai atpakaļ uz darbu. Mēs rekomendējam 2 stundas neieņemt horizontālu stāvokli, 1 nedēļu atturēties no krasām temperatūras izmaiņām, nelietot alkoholu (abi var samazināt preparāta iedarbību). Injekciju dienā neko nesmērēt padusēs, nākamajā dienā – šādi ierobežojumi vairs nav. Vēl nav īsti vēlams preparātu injicēt tieši pirms izlidošanas uz siltajām zemēm, jo parasti preparāts iedarbojas 1 nedēļas laikā, maksimums 10 dienu laikā. Pēc tam – droši var mainīt klimatu, efekts būs ļoti noturīgs.

Esmu alerģiska. Metas pumpas, piemēram, no citrusa augļiem. Vai man būtu piemērotas botulīna injekcijas? Vai nebūs alerģiskas rekacijas?

Teorētiski pret jebkuru medikamentu vai preparātu ir iespējama kāda individuāla alerģiska reakcija. Bet savā praksē neesmu redzējusi vēl nevienu alerģisku reakciju pret šo preparātu, injicējot to padusēs.

Cik efektīvas ir botulīna injekcijas? Svīstu stipri pat pastiprināti. Nepalīdz nekādi citi pretsviedru līdzekļi.

97% gadījumu tās ir ļoti efektīvas – pilnībā noņem mokošo pastiprināto padušu svīšanu. Pēc tām cilvēkam paduses vairs nesvīst ar lielām pilēm, kas satek strūkliņās, bojā apģērbu un rada diskomfortu un neērtumu sabiedrībā. Pēc tām sviedri normāli iztvaiko caut ādu, bet cilvēkam ir tīru, komfortablu padušu sajūta.  Efekts dažreiz parādās jau 2-4. dienā, bet pilns efekts parasti iestājas 6-10 dienu laikā. Tikai 3% cilvēku (pēc pēdējiem pētījumiem) organismā ir jau antivielas pret šo botulīna toksīnu, tāpēc efekts vai nu neiestājas vai ir īslaicīgs un neizteikts.

Kādi speciālisti drīkst veikt botulīna injekcijas?

Lai strādātu ar A tipa botulīna toksīna bāzes preparātiem, ir jābūt atbilstošai ārsta izglītībai. Patlaban botulīna toksīna injekcijas uzskata par relatīvi drošāko un efektīvāko metodi, bet ar nosacījumu, ka ar to strādā pieredzējis speciālists – ārsts kosmetologs, dermatologs,  plastikas ķirurgs, neirologs, oftalmologs vai kāds cits speciālists, kas ir ieguvis ne tikai ārsta diplomu, bet vēl arī izgājis specializētu kursu botulīna toksīna injekciju apmācībā. Jo lielāka ārsta pieredze ar šo preparātu, jo drošāka ir šī metode un vairāk iespēju variēt.

Ar kādām izmaksām man jārēķinās, ja vēlos veikt botulīna injekcijas pret svīšanu?

Izmaksas var variēt atkarībā no tā, cik liels ir paduses laukums, kura injekciju reize tā ir, cik izteikta svīšana ir novērota, kā arī no pacienta dzimuma – sievietēm un vīriešiem ir dažādi injekciju apjomi un devas. To visu var noskaidrot konsultācijā pie izvēlētā speciālista. Pilnas abu pušu padušu injekcijas izmaksā 375-400 EUR.

 

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS:

Pastiprināta svīšana - problēma, ko VAR atrisināt!

Glābiet, mans vīrietis SVĪST - pastiprinātas svīšanas cēloņi un risinājumi