Tavs SKAISTUMS un laba pašsajūta vasaras karstumā – ko vērts ATCERĒTIES?

Teksts: Krista Leškēviča

Vasara ir sākusies, pirmās karstās dienas jau aiz muguras, citas - vēl tikai priekšā. Šis ir gadalaiks, kuru mēs īpaši gaidām, un, kad tas atnācis, cenšamies baudīt no visas sirds. Reizēm - aizmirstot par to, ka vasaras saule, augstās temperatūras, vējš un dažādi pludmales prieki liek arī nopietni piedomāt pie savas ādas, matu aizsardzības un organisma veselības kopumā! Lūk, svarīgākās lietas, ko der atcerēties vasarā, lai saglabātu lielisku izskatu, labu pašsajūtu un veselību!

SAULE – BAUDI, BET AR MĒRU! Protams, visu rudeni, ziemu un daļu pavasara esam gaidījušas siltos vasaras saules starus, un tagad, kad tie ir klāt, metamies tos baudīt uz nebēdu... Te galvenie atslēgas vārdi ir – viss ir labs, kas ir ar mēru! Un tas tiešā veidā attiecas uz sauļošanos!  

  • Cik ilgi drīkst uzturēties saulē? Viss atkarīgs no tavas ādas tā dēvētā fototipa. Tie cilvēki, kas pieder pirmajam fototipam nereti spēj gūt apdegumus jau pēc nepilnām desmit minūtēm, kas pavadītas saulē nelietojot aizsargkrēmus. Jo šis fototips lielāks, jo labāk āda panes sauli. Taču vēl viens būtisks faktors ir saules aktivitātes zona – jo tuvāk ekvatoram, jo saules starojums ir intensīvāks. Arī diennakts laiks ir svarīgs – no 11.00 līdz 15.00 labāk tiešā saulē neuzturēties, ieteicamākais sauļošanās laiks ir līdz 11.00 un pēc 15.00, kad saule vairs nav tik intensīva.
  • Kā zināt, kad saules ir gana? Šādu pazīmju nav, taču, ja āda kļūst sārta, sāk kņudināt, niezēt vai sūrstēt, tad ir skaidrs, ka tā JAU IR apdegusi un sauļošanās nekavējoties jāpārtrauc! Gaidīt, līdz šīs pazīmes parādās ir ļoti neieteicami, jo ādai apdegums ir liela trauma, kas liegs tev doties saulē vēl ilgu laiku pēc tam. Ļoti būtiski ir atcerēties, ka pēc sauļošanās VIENMĒR jālieto līdzekļi, kas ādu nomierina, mitrina un pabaro. Šie līdzekļi spēj mazināt ādai nodarītos saules staru bojājumus (taču, ne novērst tos).
  • Un – ja sanācis apdegt? Ir pirmās pakāpes apdegums – apsārtums u.c. vieglas pazīmes, un otrās pakāpes apdegums – pūšļu veidošanās, kas liecina, ka āda ir pamatīgi cietusi. Būtisks ir arī ādas laukums, kas ir apdedzis – jo tas lielāks, jo nopietnāks ir apdegums. Ja ar pirmās pakāpes apdegumu ir iespējams tikt galā mājas apstākļos (lietojot speciālus, aptiekās iegādājamus līdzekļus), tad ar otrās pakāpes apdegumu noteikti vajadzētu vērties pie ārsta!

ATCERIES PAR SAULES AIZSARGKRĒMIEM! Pavasara, vasaras un rudens sezonas sākumā tie ir jālieto. Tas nāks par labu gan tavas ādas izskatam, gan veselībai.

  • Kāds krēms piemērotāks? Pirmkārt, jāatceras – jo gaišāka ir tava āda, jo stiprāks aizsargkrēms tev nepieciešams. Otrkārt – jāizvēlas tāds krēms, kas pasargā gan no UVA, gan UVB stariem. Treškārt – nav ieteicams izvēlēties krēmu, kam aizsargfaktors ir zemāks par SPF30. Un būtiski ir atcerēties, ka aizsargkrēms vasaras sezonā ir jālieto nevis tikai tad, kad dodies uz pludmali, bet arī ikdienā, ja darbs vai citas aktivitātes paredz uzturēties zem klajas debess. Par to, ka negūsi kāroto brūnumu, ja lietosi aizsargkrēmu, nav jāsatraucas – brūnums atnāks, turklāt tas būs daudz veselīgāks un skaistāks kā tad, ja nelietojot nepieciešamos krēmus, būsi guvusi saules apdegumus.
  • Būtiska ir pareiza lietošana! Vienmēr jāatceras, ka aizsargkrēms ir jālieto PIRMS iziešanas saulē, nevis tad, kad jau esi pludmalē. Vislabākais veids, kā noskaidrot, kad tieši krēms uzklājams, ir izlasīt tā pamācību. Parasti gan šis laiks ir aptuveni 20 – 30 minūtes pirms došanās saulē. Šajā laikā krēms paspēj iesūkties ādā un sākt darboties – radīt aizsargfiltru, kas neļaus saulei lieki bojāt tavu ādu. Atceries – vislabāk krēmu uzklāt uz tīras ādas!
  • Aizsargkrēms – arī apmākušās dienās! Ja diena ir dūmakaina, tas aizsarglīdzekļi ir jālieto tāpat kā saulainās dienās, jo dūmaka tika izkliedē, taču nemazina saules staru kaitīgo ietekmi. Savukārt, ja diena ir apmākusies un lietaina, tad var izlīdzēties ar parastajiem sejas kopšanas līdzekļiem, kuros ir iestrādāti UV filtri, taču nelietot neko nav ieteicams, jo saules stari nonāk līdz zemes virsmai jebkuros laika apstākļos, turklāt seja ir tā ķermeņa daļa, kas no šiem stariem cieš visvairāk.

ARĪ MATI IR JĀPASARGĀ NO UV STARIEM! Ar šo mēs grēkojam visbiežāk! Aizsargāt savus matus - tas ir tikpat būtiski, kā aizsargāt savu ādu. Saules staru ietekmē galvas āda var tikt izkaltēta, kas apgrūtinās matu saknīšu apasiņošanu un var beigties ar matu izkrišanu. Veseliem, īsiem un regulāri apgrieztiem matiem saule lielu kaitējumu nenodarīs, taču, ja mati ir gari, ķīmiski un termiski bojāti, UV stari tos spēj pamatīgi bojāt – mati kļūst nespodri, grūti ķemmējami un sāk lūzt. Saules aizsarglīdzekļi matiem jālieto tieši tāpat kā ķermenim un sejai – PIRMS došanās saulē, turklāt vasaras periodā tos ieteicams lietot ikdienu. Būtiski ir arī ņemt vērā ražotāja norādījumus par pareizu līdzekļu lietošanu un atjaunināšanas biežumu, jo līdzīgi, kā ar ķermeņa aizsarglīdzekļiem, arī matu līdzekļu lietošanā var nepietikt ar vienu lietošanas reizi dienā. Klāsts ir plašs – šampūni, balzami, maskas, pieniņi, eļļas un izsmidzināmi kondicionieri. Taču atrodoties tiešā saules staru ietekmē, piemēram, pludmalē, visieteicamākais ir lietot galvassegu.

NEĻAUJ SEV ATŪDEŅOTIES! Par sauli un aizsardzību pret to tā kā viss būtu skaidrs. Otra būtiskākā lieta vasarā ir pietiekama šķidruma uzņemšana. Tas ir nepieciešams it visām tava organisma norisēm un, protams, arī skaistam un tvirtam izskatam! Lūk, būtiskākās pazīmes, kas norāda, ka tavs ķermenis cieš no šķidruma trūkuma vai pat sāk atūdeņoties – sausa mute, slāpes, gremošanas trakta problēmas, sausa āda, acis, bezspēks, sāpīgas locītavas un muskuļi. Parūpējies, lai ūdens glāze vai pudele tev būtu pa rokai visur, kur dodies!

ĀDAS IZSKATS UN ŪDENS PATĒRIŅŠ – IR SAISTĪBAS! Āda ir mūsu ķermeņa lielākais orgāns, kas sastāv no līdz pat 70% ūdens. Dziļākajos ādas slāņos ūdens koncentrācija ir vislielākā – 60%, bet virskārtā tie ir aptuveni 13%. Šie ūdens procenti ir būtiski, lai āda varētu normāli funkcionēt un kārtīgi aizsargāt mūsu organismu no apkārtējās vides iedarbības, kā arī būt elastīga, veselīga un mirdzoša, jeb vienkārši sakot – labi izskatīties. Ļoti būtiski ir ādu nepārtraukti apgādāt ar pietiekamu mitruma daudzumu, jo tā to visu laiku zaudē – gan ikdienā saskaroties ar apkārtējo vidi, ūdens iztvaiko, gan pastiprinātas slodzes rezultātā, organismam svīstot, tā ūdens rezerves vēl vairāk mazinot.

Ja ikdienā uzņemtais ūdens daudzums nav pietiekams, tad organisms rīkojas sekojoši – tas uzņemto ūdeni novirza dzīvībai svarīgāko orgānu darbībai, tādējādi gluži vienkārši „apdalot” tavu ādu, jo tās apūdeņošana nav dzīvībai primārais! Respektīvi, ja organismam jāizdara izvēle starp normālu nieru, aknu un sirds darbību vai ādu, tas, protams, izvēlēsies nieres, aknas un sirdi, jo tās gluži vienkārši tavai dzīvībai ir vitāli svarīgākas! Rezultātā āda, palikusi bez nepieciešamajām mitruma rezervēm, paliek sausa, pelēka un nespodra. Ja mitruma trūkums ir ilgstošs (lasi – tu regulāri nepatērē ūdeni sev vajadzīgajā daudzumā), āda sāk žūt un parādās grumbas, tā var kļūt plāna, sākt lobīties. Kādēļ tā notiek? Izskaidrojums ir gaužām vienkāršs – nepietiekama ūdens daudzuma rezultātā cieš arī ādā esošie asinsvadi, asinsrite, kas nespēj normāli funkcionēt, kā rezultātā āda netiek kā nākas apgādāta ar tai nepieciešamajām uzturvielām un skābekli.

SEJAS ĀDA - PIRMĀ, KAS CIETĪS NO ŪDENS TRŪKUMA! Nepietiekama ikdienā uzņemtā ūdens daudzuma rezultātā, pirmā, kas cieš, ir tieši sejas āda. Seja ir tā mūsu ķermeņa daļa, kas nepārtraukti tiek pakļauta ārējās vides ietekmei. Šī iemesla dēļ, tā ir arī pirmā, kurā parādās tik netīkamās novecošanās pazīmes, kuras vēl vairāk pastiprina regulārs nepietiekams uzņemtā ūdens daudzums. Šis ir viens no populārākajiem iemesliem, kādēļ nereti gados vēl jaunas sievietes izskatās vecākas par savu bioloģisko vecumu. Ja ikdienā netiek patērēts gana daudz ūdens, sejas āda cietīs vēl vairāk kā visa pārējā ķermeņa āda, jo princips ir tieši tas pats – organisms to „apdalīs” par labu iekšējiem orgāniem, kuriem ūdens gluži vienkārši ir vairāk nepieciešams. Rezultāts – sejas āda kļūst sausa, zūd mirdzums, rodas velkošas sajūtas, parādās pelēcīgs tonis, sīkas krunciņas. Ilgstoši tā turpinot – jau redzamas grumbas, izteikts sausums un nespodrums.

Savukārt, ja ūdens ikdienā tiek uzņemts nepieciešamajā daudzumā, tad āda ir spējīga normāli funkcionēt, jo organismam ūdens pietiek un tas to „neaizņemas” no ādas. Līdz ar to āda izskatās veselīga, jo tiek nodrošināta normāla asinsrite ādā esošajos asinsvados (jau pēc 15 minūtēm, kopš izdzerta glāze ūdens, asinsrite uzlabojas!), kas savukārt spēj apgādāt ādu ar tai vajadzīgajām vielām un skābekli. Skābeklis savukārt nodrošina ādas labu izskatu – tas ir atbildīgs par veselīgu, sārtu, mirdzošu sejas toni, novēršot pelēcīgo krāsu. Vēl būtiski – pietiekams mitruma līmenis ādā nodrošina arī to, ka āda spēj labāk atjaunoties, kas ir būtiska ādas funkcija.

CIK DAUDZ ŪDENS IR JĀIZDZER? Par to, cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer ir gana daudz diskutēts. Parasti populārākie ieteikumi norāda, ka jāizdzer būtu apmēra 2-3 litri ūdens dienā. Bet – vai tā tiešām ir? Izrādās, ka to, cik daudz ūdens tev dienā jāuzņem, norāda tieši tava ķermeņa uzbūve un tavs svars! Jo smagāks cilvēks, jo vairāk ūdens būtu jāpatērē! Formula, pēc kuras aprēķināt sev nepieciešamo dienā patērējamo minimālo ūdens daudzumu ir – 30ml ūdens uz vienu tava ķermeņa svara kilogramu dienā. Tātad, ja tu sver, piemēram, 56 kilogramus, tad ieteicamais minimālais ūdens patēriņš dienā tev būtu 1,68 litri!

TIKAI TĪRU ŪDENI? Speciālisti uzskata, ka tieši ūdens ir tas, kas vislabāk apgādā mūsu ķermeni un tajā skaitā ādu, ar tai nepieciešamo mitrumu. No sava ikdienas uzņemtā ūdens daudzuma pilnīgi noteikti vari izslēgt kafiju, melno tēju, zaļo tēju, arī augļu un dārzeņu sulas neskaitās – ne pakās pirktās, ne svaigi spiestās (dietologi tās vispār pieskaita pie ēdieniem, nevis dzērieniem), par limonādēm un tamlīdzīgiem dzērieniem nemaz nerunājot. Tātad, šis dienā uzņemamais ūdens patēriņš attiecas TIKAI uz ūdeni, neliela atkāpe ir pieļaujama daļu šī ūdens uzņemot ar nesaldinātām (ūdens izvadi nestimulējošām) zāļu tējām.

Ļoti būtiska ir arī uzņemtā ūdens kvalitāte. Tas nozīmē – ūdenim jābūt tīram. Tādēļ vislabāk ir izvēlēties minerālūdeni, vai ūdeni kas ir filtrēts. Pērkot ūdeni veikalos, noteikti noskaidro, no kurienes šis ūdens ir nācis, kur iegūts, kāds ir minerālvielu sastāvs. Jo zināmāks vārds, jo drošāk, ka ūdens tiešām būs kvalitatīvs. Starp citu, tieši veikalos nopērkams ūdens ir laba izvēle arī tādēļ, ka tajā esošie minerāli ir sabalansētā daudzumā, lai vēl jo vairāk parūpētos par tavu labsajūtu, veselību un, protams, skaistumu!

KĀ IEMĪLĒT ŪDENS DZERŠANU? Tā bieži vien ir problēma, jo ūdens šķiet pārāk pliekans un vienkārši negaršo, lūk dažas mazas ikdienas viltības, kas palīdzēt to iemīlēt:

  • Pieradini sevi. Vienkārši – dzer ūdeni. Organismam vajag aptuveni 2-4 nedēļas, lai pie šī paraduma pierastu un tad tas ūdeni prasīs jau pats.
  • Apvieno ūdens dzeršanu ar ko patīkamu. Piemēram, dzer ūdeni darba pauzē, dzer no skaistas glāzes u.tml.
  • Izvēlies kvalitatīvu un garšīgu ūdeni. Izmēģini dažādus ūdens zīmolu, izmēģini parastu, gāzētu, dabīgi gāzētu ūdeni. Pievieno tam kādus augļus, ogas, garšaugus.
  • Parūpējies, lai ūdens būtu tev līdzās. Viennozīmīgi – tu izdzersi vairāk ūdens, ja tas visur būs pa rokai – darbā uz galda, somā, mašīnā u.tml.
  • Atceries par labumiem, ko iegūsi. Skaista āda, laba pašsajūta, dzīvesspars – vai tā nav labākā motivācija?


LAI TEV SKAISTA ŠĪ VASARA!