5 jautājumi par KRŪŠU IZSKATU grūtniecības laikā un pēc tā

Teksts: Krista Leškēviča

Foto: Shutterstock.com

Grūtniecības laiks ir skaists periods sievietes dzīvē, taču tas nāk kopā ne vien ar lielām izmaiņām dzīvē kopumā, bet arī – ar būtiskām izmaiņām, kas skar sievietes ķermeni. Un viena no ķermeņa daļām, kas mainās, ir sievietes krūtis. Šoreiz – par to, kā mainās krūtis grūtniecības laikā, bērniņa zīdīšanas laikā, kā arī – kas ir tavos spēkos, lai saglabātu krūšu skaistumu arī pēc šī tik būtiskā perioda dzīvē?

KĀ KRŪTIS MAINĀS GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ?

Krūtis grūtniecības laikā mainās, turklāt pamatīgi, un šīs izmaiņas sākas jau ar pašu pirmo grūtniecības dienu. Grūtniecības laikā sievietes krūtis manāmi palielinās – notiek krūšu audu piebriešana, kā arī veidojas jauni audi. Starp citu – krūšu šūnas pilnībā nobriest tikai sievietes pirmās grūtniecības laikā! Jā – līdz tai tās vēl nemaz neskaitās līdz galam nobriedušas! Tieši tas ir iemesls, kamdēļ grūtniecības laikā krūtis parasti paliek it kā smagas, piebriedušas un dažkārt arī – ļoti sāpīgas. Vai atceries, kā tieši tādas pašas sajūtas bija tad, kad pusaudžu gados krūtis tikai sāka attīstīties? Jau vēlākā grūtniecības periodā krūšu šūnas vairojas vēl intensīvāk, turklāt notiek arī piena vadu izstiepšanās un sazarošanās, kas nepieciešams, lai topošā māmiņa varētu pilnvērtīgi barot savu gaidāmo mazuli. Kopumā grūtniecības laikā sievietes krūtis parasti paliek izteikti lielākas – dažām sievietēm tas var mainīties pat vairāku izmēru ietvaros! Protams, viss ir individuāli – ir arī sievietes, kurām krūšu izmērs nemainās un krūtis nesagādā nekādu diskomfortu.

VAI VĒRTS KRŪTIS KĀ ĪPAŠI KOPT GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ?

Šis ir ļoti strīdīgs jautājums. Ir daļa speciālistu, kas norāda – lai vai ko tu darītu, tu nevari novērst to, ka krūtis kļūs lielākas, līdz ar to izstiepsies arī to āda, parādoties nepatīkamajām strijām u.tml. Tomēr daudzu māmiņu pieredze rāda arī pretējo – krūšu kopšanai gan pirms grūtniecības, tās laikā un pēcāk – ir liela nozīmē krūšu skaista izskata veicināšanā un saglabāšanā. Atceries, ka āda uz krūtīm ir ļoti plāna un maiga – viena no plānākajām uz tava ķermeņa. Tieši tādēļ tā ir pelnījusi un pat pieprasa īpašu kopšanu – gan attīrīšanu, gan mitrināšanu. Neaizmirsti par to ne pirms grūtniecības, ne tās laikā, ne pēcāk. Veikalos ir pieejami tik daudz un dažādi līdzekļi, kas paredzēti krūšu kopšanai, ka būtu grēks neko no tā visa neizmēģināt. Protams – grūtniecības un bērniņa zīdīšanas laikā ir būtiski, lai līdzekļi būtu dabīgas izcelsmes, bez ķīmijas un nekaitētu mazulim. Katrā ziņā – piemeklējot piemērotu līdzekli un to regulāri lietojot (iepsējams, apvienojot arī ar masāžu), ir iespējams novērst gan striju veidošanos, gan palīdzēt ādāi kļūt elastīgākai, kas savukārt palīdzēs krūtīm atgūties pēc grūtniecības.

KĀ KRŪTIS MAINĀS BĒRNIŅA ZĪDĪŠANAS LAIKĀ?

Kad bērniņš ir piedzimis, krūtīs jau veidojas un turpina veidoties piens. Sākumā, kamēr piens vēl tikai veidojas, krūtis šķiet lielas, bet piena tajās nemaz tik daudz nav. Savukārt tad, kad sieviete jau intensīvi uzsākusi mazuļa barošanu, piens veidojas vēl un vēl, un krūtis var palikt pat ļoti smagas. Tas ir pilnīgi normāli un norāda uz to, ka piena tev pietiek un mazuli barot varēsi tiešām pilnvērtīgi. Jo vecāks kļūst bērniņš, jo piens krūtīs veidojas vienmērīgāk un mērenāk. Brīdī, kad sieviete uzsāk bērna piebarošanu un bērns vairs tik daudz nepatērē mammas pienu, arī piena veidošanās procesi krūtīs pakāpeniski samazinās. Tavs organisms ir ļoti gudrs un saprot visus procesus, kas norisinās tavā dzīvē! Tomēr – līdz pat gadam pēc tam, kad esi pārtraukusi zīdīšanu, no tavām krūtīm minimālā daudzumā var izdalīties piens. Arī tas ir normāli, jo šim pienam gluži vienkārši ir jāizdalās, lai tavas krūtis atgūtu pirms grūtniecības esošos izmērus.

VAI DRĪKST ZĪDĪT BĒRNIŅU, JA SIEVIETEI IR VEIKTA KRŪŠU PALIELINĀŠANAS OPERĀCIJA?

Tas ir visplašāk izplatītais stereotips attiecībā uz krūšu implantu ievietošanu – bērnu pēc tam barot ar krūti nevarēšot. Tā tas nav – krūts implanti nekādi neietekmē mammas spēju barot savu mazuli ar krūti! Mūsdienās, veicot krūšu palielināšanas operācijas, implanti tiek ievietoti zem krūts muskuļa – tas nozīmē, ka pati krūts, ar visiem tajās esošajiem piena dziedzeriem, netiek traumēta. Līdz ar to arī tās sievietes, kas pirms bērniņa radīšanas lēmušas par labu krūšu palielināšanai, var barot bērniņu ar krūti, turklāt darīt to ilgi un kvalitatīvi. Viņu pluss – krūtis saglabā savu formu arī pēcāk, jo implanti gluži vienkārši neļauj krūtīm sakristies vai tās sakrītas daudz mazāk, kā dabīgas krūtis.

KĀ KRŪTIS VAR ATGŪT SAVU FORMU PĒC GRŪTNIECĪBAS UN BĒRNIŅA ZĪDĪŠANAS?

Šajā jautājumā, gribam to vai nē, ļoti liela, ja ne pat noteicošā loma ir tieši ģenētikai – ir sievietes, kurām arī pēc trīs un pat četru bērnu zīdīšanas krūtis saglabājas kā jaunām meitenēm. Un ir arī tādas, kurām jau pēc pirmā bērniņa pat neilgas zīdīšanas, krūtis sašļukušas. Te labs ieteikums ir aprunāties ar savu mammu – meitām bieži vien visi šie procesi norisinās ļoti līdzīgi kā mammām. Protams, daudz ir atkarīgs arī no krūšu izmēriem – tām, kurām krūtis jau no dabas nav sevišķi lielas, tās arī labāk saglabājas pēc bērniņa zīdīšanas, un – otrādi. Lai maksimāli palīdzētu krūtīm atgūt formu, ir pieejamas gan dažādas masāžas, gan speciāli krēmi, tomēr, ja defekts ir izteikts un sievietei rada psiholoģisko diskomfortu, viens no drošākajiem un rezultatīvākajiem veidiem, ir apdomāt plastiskās ķirurģijas sniegtās iespējas. Krūšu plastikas operācijas mūsdienās vairs nav ne kaut kas ļoti īpašs, ne nesasniedzams vai domāts tikai izredzētajiem. Tās ir pieejamas ikvienai, kas vēlas atgūt pārliecību par savu ķermeni un to tiešām ir vērts izmantot!

Starp citu, ne vienmēr pēc grūtniecības krūtis paliek mazākas un sakritušākas, reizēm ir gadījumi, kad hormonālo izmaiņu ietekmē krūtis, tieši otrādi, sāk pastiprināti augt un paliek stipri lielākas. Vai - nesamazinās pēc bērniņa zīdīšanas pārtraukšanas. Arī tad viens no efektīvākajiem veidiem, kā risināt problēmu, ir doties pie plastiskā ķirurga, lai uzzinātu par veidiem, kā tās samazināt, atgūstot pirms-grūtniecības izmērus un formu.

Vairāk par krūšu plastikas operācijām lasi:

Svarīgākie jautājumi un atbildes par KRŪŠU operācijām

KUPLO krūšu posts

Krūšu PACELŠANAS operācija - vai tā būtu piemērota MAN?