Kā ātrāk un labāk ATKOPTIES pēc plastiskās operācijas?

Teksts: Krista Leškēviča un Evija Āboltiņa

Konsultē: Evija Rodke-Sproģe

Pieņemot lēmumu par jebkāda veida plastisko operāciju, ir jārēķinās, ka jebkurā gadījumā būs atveseļošanās periods. Par to dakteris noteikti jau būs izstāstījis konsultācijā, lai laicīgi varat emocionāli sagatavoties pēcoperācijas periodam. Vislabāk un ātrāk atveseļošanās spēj norisināties, ja jau pirms operācijas dzīvoji veselīgu dzīvesveidu un rūpējies par sevi. Tomēr – ir lietas, kuras jāņem vērā, lai atveseļošanās periods būtu pēc iespējas ātrāks, saudzīgāks un patīkamāks!

PADOMI, KURUS VĒRTS ŅEMT VĒRĀ:

  • IEVĒRO ĀRSTA NORĀDĪJUMUS – jau konsultācijā dakteris un māsiņas tevi noteikti ir iepazīstinājis ar svarīgākajām rekomendācijām ko drīkstēsiet/nedrīkstēsiet darīt pēc operācijas, lai Jūs jau laicīgi varētu saplānot laiku, ko veltīt tikai sev – pēcoperācijas periodam. Taču katru pārsiešanu pacients tiek ļoti sīki informēts par visu, ko nevar darīt, ko un kad drīkst sākt. Tās ir lietas, kuras NOTEIKTI ir jāievēro. Visi šie norādījumi ir izveidoti tikai un vienīgi tādēļ, lai rezultāts būtu tāds, kādu vēlies un viss atveseļošanās periods – pēc iespējas, skaistāks un drošāks!
  • PRETSĀPJU ZĀLES – Novērtējot operācijas apjomu, pacienta sāpju slieksni, dodoties mājās, tiek iedoti pretsāpju medikamenti. Ja būs nepieciešams, izrakstīsim recepti ar stiprākām zālēm. Būtu labi vadīties pēc norādījumiem, nelietojot pretsāpju zāles ne par daudz, ne arī par maz. Tās ir paredzētas, lai atvieglotu pēcoperācijas periodu un padarītu to maksimāli patīkamu, tādēļ nevajag sevi mocīt, zāles nedzerot, vai arī pārdozēt, cerot, ka tādējādi sāpes būs mazākas.
  • UZŅEM ŠĶIDRUMU – jebkurā atveseļošanās periodā ir ieteicams uzņemt pietiekamu daudzumu tīra ūdens ik dienas. Tā tas ir arī pēc plastiskajām operācijām. Šķidrums nepieciešams, lai tavs organisms spētu normāli funkcionēt. Ja pēc operācijas tiek lietoti kādi medikamenti, tas palīdz arī tos labāk uzņemt, izšķīdināt un izvadīt. Ūdens ir visa pamatā, vienmēr to vajag atcerēties.
  • IZVAIRIES NO SAULES – pēcoperācijas periodā, sevišķi tas attiecas uz sejas operācijām, ir ieteicams izvairīties no saules, lai neļautu rētām iegūt neglītu tumšu toni! Tikmēr, kamēr rētas ir kaut nedaudz sārtas – tās nedrīkst sauļot. Vairāk lasi - RĒTAS un SAULE – 7 būtiskākās lietas, kas JĀZINA
  • IZVĒLIES PIEMĒROTU APĢĒRBU – raugies, lai pēcoperācijas periodā izvēlētā speciālā veļa tev būtu ērta un patīkama, lai tās materiāls – elpojošs un dabīgs. Piemērotu apģērbu ir jāizvēlas arī tādēļ, lai neapsaldētu operēto vietu. Vislabāko variantu noteikti ieteiks dakteris vai māsiņas, noteikti ieklausies un ņem padomus vērā!  
  • ATPŪTIES UN SAUDZĒ SEVI – plānojot operāciju, noteikti ir nepieciešams ierēķināt laiku, kad varēsi atkopties. Tā, lai šis laiks būtu maksimāli mierīgs un bez satraukumiem par darba lietām, mājas pienākumiem, bērniņiem u.tml. Vislabāk visas rētiņas spēj dzīt tad, ja paši jūtamies atpūtušies, mierīgi un harmonijā ar sevi! Te varianti ir dažādi – gan slimības lapa, gan atvaļinājums. Ja ir mazi bērni, noteikti vērts apdomāt, kurš varēs tos auklēt, kamēr atlabsi, jo, ļoti iespējams, pēc operācijas nevarēsi par mazajiem pienācīgi parūpēties. Vēl – sievietēm operācijas iesaka plānot periodā, kad nav menstruāciju, jo sevis apkopšana pēcoperācijas periodā var sagādāt vairāk rūpju.
  • ATCERIES PAR SVAIGU GAISU UN MĒRENU FIZISKO AKTIVITĀTI – Neviena plastiskā operācija neparedz gultas režīmu pēcoperācijas periodā. Pat pie vislielākā apjoma operācijām, kustība ir nepieciešama jau nākamajā dienā, lai veicinātu limfas un asins cirkulāciju. Tas nenozīmē skriet, sportot, bet gan ikdienišķas lietas – aiziet līdz virtuvei, tualetei, ja operācija ir mazāka apjoma, var arī doties nelielā pastaigā svaigā gaisā. Taču pēc jebkuras operācijas imunitāte “krītās”, tādēļ pēcoperācijas periodā nav vēlams iet uz publiskām vietām, atrasties caurvējā, kā arī operācijas vietu ir viegli apsaldēt. Dakteris/māsiņa pirmajā pārsiešanā Jums sīki izstātīs ko var un ko nevar darīt katrā dienā pēc operācijas. 
  • SEKO LĪDZI SAVĀM SAJŪTĀM UN IZSKATAM, BET AR MĒRU – protams, ir jāseko līdzi savām sajūtām pēc operācijas, tāpat kā konkrētās vietas izskatam, tomēr to visu – ar mēru. Ņem vērā, ka jebkura operācija ir iejaukšanās tava organisma funkcijās un ir skaidrs, ka pēcoperācijas periodā visticamāk nāksies sastapties arī ar nepatīkamākām izjūtām – sāpes, duršana konkrētās vietās, nespēks, tirpšana, temperatūra (pat līdz 37.8 C) u.tml. Ja, mājās esot, kāda sajūta liekas aizdomīga, Jums tiks iedots dakteres asistentes numurs, lai nepieciešamības gadījumā varat pārliecināties, ka dzīšanas process notiek bez sarežģījumiem. Tāpat arī – konkrētās operētās zonas izskats, tāds, kāds tas būs, uzreiz pēc operācijas nav novērtējams. Pēc jebkuras operācijas galīgais rezultāts ir redzams NE ĀTRĀK kā ~ 3-6 mēneši, dažām operācijām galīgais rezultāts ir novērtējams tikai pēc 12 mēnešiem.
  • PALUTINI SEVI – pēcoperācijas periodā dari to, kas sagādā prieku (ja ārsts to atļāvis), piemēram, izlasi grāmatu, ko sen vēlējies, noskaties visas jaunākās filmas vai seriālus, palutini sevi ar ko garšīgu... Galvenais ir tava labsajūta, tad arī visas rētiņas sadzīs ātrāk un labāk!