Krūšu palielināšana. Saruna ar Dr. Eviju Rodki-Sproģi. Mani darbi - mana vizītkarte!

Neraugoties uz to, ka mamoplastika vēl aizvien ir viena no vispieprasītākajām procedūrām, bailes izlemt tai par labu daudzas meitenes attur. Šoreiz ciemojamies pie pazīstamās plastiskās ķirurģes Dr. Evijas Rodkes – Sproģes, kas atklātā sarunā kliedē mītus par krūšu plastiku un atbild uz daudzu, jo daudzu sieviešu sāpīgajiem jautājumiem.

Dakter, vai krūšu palielināšanu pieļaujams veikt pirms dzemdībām?

Visas pacientes iedalāmas 2 pamatgrupās: vienu daļu veido jaunas meitenes, kurām krūtis ir vai nu neattīstītas, vai pavisam maziņas, vai arī ir vērojama kāda būtiska asimetrija. Parasti tās ir meitenes, vecumā ap 20-25 gadiem, kad ķermeņa formēšanās procesi ir pabeigti un skaidrs, ka nekas krūšu dziedzerī vairs nemainīsies. Saprotams, ka šīm sievietēm operācija nāks tikai par labu. Ja krūtīm nav nekādas vainas arī pirms dzemdībām, domāju, ka ir vērts vismaz pagaidām nogaidīt.

Pārējie 50% - sievietes, kurām pēc bērniņa piedzimšanas un izbarošanas radusies krūšu asimetrija, tilpuma un formas zudums, kā arī noslīdēšana.

Ja sieviete plāno bērnu tuvākā gada laikā, jāskatās izejošais materiāls. Jāsaprot, ka šajā brīdī visu nosaka audi. Par visu atbild dzīvie audi, un hormonālo iespaidu un svara zuduma dēļ tie mainīsies ar vai bez implantiem. Jo savu audu ir mazāk, jo lielāka iespēja, ka pēc barošanas nekas ar implantiem nemainīsies. Ja gados jauna meitene, bez bērniem, atnāk ar jau noslīdējušām krūtīm, bet tuvākā gada, divu laikā plāno ģimenes pieaugumu,  iesaku viņai nogaidīt, līdz bērns piedzimst, un vienīgi tad izlemt operācijai par labu. Jo vairāk neelastīgu audu, jo lielāka iespēja, ka pēc dzemdībām krūtis paslīdēs vēl vairāk un būs nepieciešama atkārtota korekcija.

Nav iespējams paveikt tādu pacelšanas operāciju pie saslīdējušām krūtīm, ar neelastīgu ādu, ka stāvošas un tvirtas krūtis tagad saglabāsies visu mūžu, līdz pat sirmam vecumam! Nu nav tādas līmes vai cementa, kas audus iemumificētu uz mūžiem, neskatoties ne uz svara izmaiņām, ne hormonālām svārstībām (grūtniecība, menopauze), ne novecošanas procesiem. Jo lielākas krūtis, jo tās neelastīgākas un strijām klātas, jo vairāk tās laika gaitā savu formu zaudēs.

Kas sagaida sievieti, ja liek implantus, mazulim vēl nepiedzimstot? Vai ir obligāta otra operācija, un cik lielā mērā tas visu sarežgī?

Redzi, Almaza, nav divu vienādu sieviešu. Nav divu vienādu operāciju un plānojumu. Šis ir reāls mākslas darbs, kas ir jāizplāno un der konkrēti šai sievietei un nevienai citai. Jāņem vērā ne tikai šā brīža situācija, bet arī jāskatās perspektīvā. Ne jau velti ir tik būtiska pirmā konsultācija ar jautājumiem: cik bērni bijuši, cik lielā mērā krūtis piebrieda barošanas laikā, cik ilgi tika barots ar krūti, kad plānots nākamais bērniņš, kā ir ar svara izmaiņām – iet runa ne jau tikai par svārstībām grūtniecības rezultātā, bet arī pārējā dzīves laikā. Proti, visu nosaka tā saucamais ģenetiskais kods - 80%. Mēs varam eksperimentēt ar krēmiem, sportu, operācijām, taču tā ir tikai niecīga piektā daļa - 20%. Katrs cilvēks ir individuāls. Jāņem vērā simtiem faktoru. Piemēram, dziedzeris: mēdz būt ciets vai graudains, ļengans vai bez satura. Āda: stingra, bieza vai arī spīd cauri ar asinsvadiem, klāta ar strijām. Pārskaitīt var bezgalīgi...

Kā jau iepriekš minēju, jo mazāk sievietei ir pašas audi, jo niecīgāka iespēja, ka pēc bērniņa būs kaut kas jākoriģē. Implants ir tikai “polsteris”, kas nemainās ne pie svara, ne hormonālām izmaiņām. Mainās tikai dabīgie, dzīvie audi! Ja pašas audi ir bijuši daudz un smagi, ļoti bieži pēc dzemdībām ir jākoriģē tikai mīkstie audi, kas izstiepušies, implantus var neaiztikt. Ja reoperācija ar implantu maiņu tomēr ir nepieciešama, tā būs mazāk sāpīga. Sāpīgi ir tikai pirmajā reizē – pirmās 4-5 dienas, tad, kad audi izstiepjas, jo īpaši, kad liek implantu zem muskuļa. Viss pārējais sajūtu ziņā, pie maiņas, ir tā, ka kaut kas ir darīts, bet ne vairāk.

Jaunās paaudzes implantu priekšrocība ir tā, kas tie nav obligāti pēc zināma laika jānomaina. Dažkārt nepieciešama tikai pacelšana. Gadās tā, ka viss ir sasēdies un ir jāpaņem sīks ādas fragments - šāda operācija ir salīdzinoši īsa un vienkārša. Protams, ir gādījumi, kad nepieciešama pilna rekonstrukcija.

Pastāstiet par gadījumiem, kad nācās pacientiem atteikt...

Tādu bijis daudz. Piemēram, cilvēks ir izfantazējis to, ko no viņa ķermeņa vispār nevar dabūt gatavu. Meitenei nemaz nav vietas uz krūšu kurvja, bet viņa vēlas ārprātīgi lielu krūšu izmēru. To ar vienu operāciju vispār nevar paveikt! Un pirmām kārtām es esmu ārsts un nevēlos nodarīt veselības kaitējumu savai pacientei – vispirms operācijai ir jābūt drošai, estētikai un ētikai atbilstošai, kas nenodara pāri cilvēkam. Ir bijis, ka cilvēkam ir diezgan bēdīga situācija – ļoti zemas, tukšas, nokarenas krūšu ādas, bet viņa vēlas stingras, stāvas krūtis tikai ar implantiem, bez liekās ādas korekcijas, vēlas lielas izmaiņas un nereālu rezultātu, vēlas, lai to paveicu pilnīgi bez rētām -  būtībā ar burvju nūjiņas palīdzību!

Savukārt, visas manis piedāvātās alternatīvas viņu neapmierina. Tātad, tālākā saruna nav tā vērta. Ļoti bieži šādas pacientes pēc laika atgriežas, jo kaut kur pierunājušas ārstu veikt savu iedomāto burvju mājiena operāciju, bet ātri vien saprot, ka sanācis katastrofāls rezultāts, tāpēc tagad jau bez uzstādījumiem ir gatavas veikt pilnu un pareizu korekciju.

Vai arī, ja cilvēks vēlas operēties, lai kādam kaut ko pierādītu, atriebtos – emociju uzplūdumā. Tādus lēmumus nedrīkst pieņemt momenta emociju karstumā. Operāciju nevajadzētu veikt arī tad, ja redzi, ka tā nodarīs lielāku traumu, kā labumu. Lūgums paveikt pacientam šķietami mazītiņu, diskutablu uzlabojumu, bet, kas prasa ļoti traumatisku iejaukšanos, arī īsti nav tā vērts. Ir bijuši gadījumi, kad man personīgi pat neceļas roka iegriezt skaisti veidotā ķermenī – piemēram, paciente pirms bērniem, atnāk ar ļoti skaistām, tvirtām, pilnām C izmēra krūtīm un izsaka vēlmi pēc lielākām. Ir bijis, ka šādos gadījumos ilgi runājamies un dodu iespēju pacientei vēlreiz un vēlreiz apdomāt savu lēmumu!

Mūsu profesija neaprobežojas tikai un vienīgi ar ķirurga pienākumiem, bet gan vēlmi un prasmi padarīt cilvēku laimīgāku. Lai viņš beidzot īsteno senseno sapni. Vienu dienu esmu seksopatologs, citu dienu esmu psihoterapeits, vēl citu dienu - parasta sieviete un draudzene. Cilvēki paši var līdz galam neapzināties, kas tieši viņus padarīs laimīgākus: deguna, ausu, dibena korekcija vai tauku atsūkšana. Varbūt kādreiz viņam kaut ko tiešām vajadzēs... Bet noteikti ne šodien, ne šajā stadijā. Ne jau velti Amerikā ir likums: neļaut piekrist operācijai pēc pirmās konsultācijas. Cilvēkam ir jādod iespēja apdomāt. Nedrīkst ļaut nākt un pieņemt lēmumus afekta stāvoklī.

Kā nekļūdīties un satikt „savējo ārstu”? Atsauksmju studēšana ir bezjēdzīga – tās ir uz roku pirkstiem pārskaitāmas. Vai tiešām būs jātiekas ar katru ārstu klātienē?

Ir svarīgi tikties, aprunāties un savējā ārsta meklējumos vadīties ne jau tikai pēc atsauksmēm, bet gan intuīcijas. Labi, ka mēs esam vairāki – katrs pacients atrod Savu Ārstu, bet katrs ārsts – Savu Pacientu. Jo operācija ilgst 1-2 stundas, bet kontakts un pirms/pēc operācijas perioda ilgst krietni ilgāku laika periodu. Pacientam ir jājūtas droši, pieskatītam un uzklausītam. Latvijas tirgus nav liels, visi ārsti ir kā uz plaukstas. Labāk par jebkādu reklāmu nostrādā ta saucamais sarafāna radio. Tieši šī iemesla dēļ vienam ārstam pieraksts ir pat pusgadu uz priekšu, savukārt otrs operāciju var paveikt bez gaidīšanas.

Esmu pārliecināta, ka no svara ir plastiskā ķirurga specializācija. Izvērsties uz visām pusēm, pārtopot par universālo kareivi, nav vērts. Es pati specializējos mamoplastikas, blefaroplastikas, abdominoplastikas un intīmās plastikas jomā. Veicu pa 2 operācijām dienā 5 reizes nedēļā.

Ikviens ārsts savā darbā pielieto noteikta zīmola implantus. Cik svarīgi klientam ir pievērst uzmanību ražotājam?

Latvijā viss ir elementāri: šeit strādāt ar pagrīdes nesertificētiem implantiem vienkārši nav iespējams. Nav tā, kā Amerikā vai Krievijā, kur, kamēr tava kļūme gūs plašu rezonansi, tu pagūsi jau 500 klientus izoperēt. Mums viss tiek ļoti kontrolēts. Implantam jābūt reģistrētam Latvijā, sertificētam Eiropas Savienībā un gadu laikā pārbaudītam. Implanti noteikti nav tas produkts, ar ko var eksperimentēt. Šim nolūkam ir domātas lielās Universitātes klīnikas, kur implanti, pirms palaišanas brīvajā tirgū, iziet neskaitāmas pārbaudes laboratorijās, in vitro un arī ar brīvprātīgajiem. Implantu evolucionēšanas mērķis ir panākt ideālo rezultātu, kas derētu pilnīgi visiem organismiem, neskatoties uz rasēm, īpatnībām, audu atbildes reakcijām, vecumiem... Tāda pagaidām vēl nav. Tādēļ es, piemēram, strādāju ar 4-5 pasaulē ļoti pazīstamām, lielām implantu ražotājkompānijām, lai katrai pacientei piemeklētu visatbilstošāko un labāko implantu pāri.

Ar kādiem ražotājiem strādājat jūs pati un kāpēc?

Strādāju ar tādiem pasaulslaveniem zīmoliem, kā Eurosilicon, Motiva, Polytech, Alergan Natrelle, tagad arī ar B-lite. Kāpēc tik liels klāsts? Lai mēs kopā ar katru  pacienti varētu viņai izvēlēties atbilstošāko implantu pāri pēc diametra, augstuma vai platuma, projekcijas, tekstūras un pildījuma, kā arī būtu iespējams koriģēt dažādās ribāja vai mīksto audu asimetrijas. Audi var būt plāni vai biezi, plakani vai noslīdējuši, labas elastības vai strijaini un nokareni, implanti tiek likti gan virs muskuļa, gan zem tā – viss atkarīgs no konkrētās situācijas. Garai sievietei būs piemērots viens implants, īsai sievietei ar platu krūškurvi – nu jau cits. Sievietes var vēlēties ļoti dabiskus, viegli paceltus un dabiskus, izteiksmīgus vai arī patiešām mākslīgus rezultātus. Pārzinot plašos katalogus un kombinācijas, iespējams plaši variēt.

Ir implantu firmas, kurām ir raupjš testurējums, ir ar mikro teksturējumu, nano pārklājumu. Atšķiras implanta mīkstums, forma. Ir implanti, kas ir tik raupji, ka ātri pieķeras audiem, neļaujot tiem slīdēt. Un pretēji – ka nepieķeras audiem vispār, bet rada dabīgās krūts efektu. Ar katru implanta tipu strādājot, ir sava operācijas tehnika un knifi, kas jāpārzin, lai radītu vislabāko iespējamo rezultātu.

Šobrīd Latvijas tirgū pieejami arī izteikti vieglāki  implanti – B-lite. Viņu pildījumā tiek iestrādātas īpašas mikrogranulas, kas tāda paša izmēra un apjoma implantu padara par 25-30% vieglāku, salīdzinot ar citiem analogiem. Iespējams, ja plānots neliels krūšu izmērs, implanta svaram īpaša nozīme nebūs. Toties, ja paredzētas lielākas krūtis, šie 30% noteikti liks sievietei sajusties daudz vieglākai, par sevi pārliecinātākai un aktīvākai.

Mūsdienu implanti – vai pēc kāda laika tie būs jāmaina, un kādi tam varētu būt iemesli?

Mūsdienās implanti būtu jāmaina tikai 4 iemeslu dēļ – ja sonogrāfijā parāda, ka implanta gēls ir bojāts, ja apvalks ir bojāts, ja cilvēks jūt, ka organismam ir agresīva reakcija uz implantu (kapsulu kontraktūras, veidojumi, šķidrumi) vai sievietei pašai ir radušās citas vēlmes par izmēru, formu utt. Tad mēs implantu mainām. Nav tāda konkrēta gadu skaita, kad man pēc datu bāzes būtu jāizsauc katru savu pacientu uz klīniku obligātai implantu maiņai, pat, ja paciente labi jūtas un neko nevēlas savā dzīvē mainīt. Mūsdienās tā nenotiek. Pacientei katru gadu jāaiziet uz profilaktisko USS apskati krūtīm un, ja viss ir kārtībā, viņa var dzīvot ar savu implantu pāri kaut līdz mūža galam.<

Ja agrāk implantu apvalki bija plāni un organisma skābā vide tos varēja saēst, tad šobrīd ir 7-9 kārtu apvalki, speciālas tekstūras; tiek pētīts, cik jābūt poras diametram, lai audi labāk pieķertos, bet neskrāpētu. Pat ja apvalks organisma skābajā vidē „izēdas”, gēls nekur audos neiesūcas, un ir vienkārši izņemams ārā.

Implantu maiņa vai audu tīrīšana un krūšu rekonstrukcija drīzāk attiecināma uz vecās paaudzes implantiem, arī “’Leņingradas” ražojumiem,  “Ukrainas profesoru” krūšu palielināšanas brīnumainajām procedūrām „bez skalpeļa”, tikai ar šķidrā silikona injekcijām, kā arī sensenos laikos izmantotajiem līķu taukiem ... No kuriem neviens nav saglabājis savu pirmatnējo izskatu pilnībā, bet vairāki pat radījuši ļoti nopietnus audu bojājumus ne tikai krūšu rajonā, bet arī apkārtējos audos. No šī nebūtībā aizgājušā laika mantojuma mums pacientus nākas attīrīt vēl aizvien, kaut gan nu jau stipri mazāk, nekā gadus 20 atpakaļ.

Taisnības labad ir jāmin arī daži vārdi „vecā labā” aizstāvībai... Pavisam nesen pie manis bija ieradusies mana pati pirmā krūšu palielināšanas paciente, kas bija noskaņojusies uz nu jau mūsdienīgāku tehnoloģiju. Izņemot ārā vecos implantus, pabrīnījos par to, cik gan tie ir labi saglabājušies. Ik pa laikam gadās arī tādas patīkamas situācijas.

Apaļie, lāses formas implanti... kā notiek implanta formas izvēle un cik bieži pacienti maina savu sākotnējo lēmumu pēc tikšanās ar jums?

Katrai formai ir savi plusi un mīnusi. Kas der vienai sievietei, var nederēt citai. Sākotnēji novērtēju šīs sievietes ķermeņa konstitūciju. Ļoti plānai, tievai, ar mazu audu segumu piedāvātu divus veidus: „lāsīti - anatomisko” vai Motiva ergonomisko (kas imitē dabīgo krūti). Visiem pārējiem varētu just maliņas, viņš nepiesēstos, efekts būtu izteiktāks, „bumbīgāks”. Skaidrs, ka sieviete, kas plāno maksimāli dabisku variantu, ar šo izvēli nošaus greizi.

Lielākais mūsdienu mīts – ka apaļa forma noteikti nozīmē arbūzu, kam no dabiskuma nav ne miņas. Taču jāsaprot, ka apaļajiem ir arī profili: zems, vidējs, augsts, hiperaugsts. Vienkāršā valodā runājot, zems – tā ir pankūka, hiperaugsts – arbūzs. Ja sieviete vēlas maksimāli dabīgu, es zināšu, ko viņai piedāvāt. Ja sieviete nezin, kādu rezultātu vairāk vēlas, tad, pielaikojot “saizerus” kopā ar speciālo ražotāja veļu, mēs varam katrai sievietei individuāli parādīt sagaidāmo rezultātu, kas būtu maksimāli pietuvināts reālajam. Rādām, kā krūtis izskatīsies nevis modelei bildē, bet gan tieši uz viņas. Tas notiek tāpat, kā, piemērot kleitu pirms pirkšanas. Katra sieviete to piemēra tieši uz sevis, redzot kopējās proporcijas, balansu ķermenī, kopējo izskatu un tad var izdarīt izsvērtu lēmumu.

Ja sieviete vēlas maziņas, stāvošas un  ieapaļas krūtis, bet viņas pašas krūtis ir nokarenas, noteikti ir jāveic pacelšana. Ja krūtīm ir neliels noslīdējums un pasmags audu daudzums, kādreiz varam “izlīst, kā caur adatas aci” un veikt skaistu operāciju bez papildus rētām, tikai ar lāsītes formas implantiem, kas šajā konkrētajā situācijā krūtis vislabāk piepacels. Tomēr ir situācijas, kad sievietes vēlas pavisam nelielas un  apaļākas krūtis šādās stuācijās, tad tomēr būs vien jāņem liekās ādiņa nost. Kādreiz krūtīm un pat ribājam ir lielākas vai mazākas asimetrijas, kuras var koriģēt tikai ar konkrētiem dažāda izmēra, citreiz pat dažāda profila implantiem. Apaļajiem implantiem viena izmēra solis ir ~ 20 ml, anatomiskajiem jeb lāsītēm ~ 45-50 ml. Tas arī daudz ko maina! Bieži konkrētā situācijā ir vairāki korekcijas varianti, citreiz tikai viens. Ja ir vairāki – mēģinam pēc iespējas sīkāk parādīt atšķirības – implantu novietojumos, veidos, izmēros, rētās; zīmējam, rādam līdzīgus piemērus foto, demonstrējam uz sievietes ķermeņa; fotografējam imitētos gala rezultātus, lai sieviete var tos no malas apskatīt konkrēti uz sevi; stāstam plusus un mīnusus – ne tikai tuvāko 2-3 mēnešu laikam, bet ilglaicīgam periodam. Citreiz gadās, ka sieviete ir apjukusi un nevar izlemt, tad labi, ka līdzi ir atbalsts – draudzene vai draugs, mamma vai vīrs. Citām pacientēm ir vajadzīgas 2-3 tikšanās reizes un liels daudzums kleitu un topiņu piemērīšana, kamēr tiek pieņemt galējais lēmums. Katrā situācijā mēs ļoti cenšamies ne tikai medicīniski visu skaidrot, bet nākt palīgā arī ar skatu no malas un lielo pieredzi, sniedzot pārbaudītus padomus.

Vai bieži sievietes nāk vīru pavadībā?

Jā, un tas ir lieliski. Komunikācija izvēršas mierīgāka, pozitīvāka, jo, lai vai cik kompetents nebūtu ārsts, cilvēkam šā vai tā ir nepieciešama tuvākā cilvēka viedoklis no malas. Presingus no vīru puses gadās pieredzēt ļoti reti. Bieži ir tieši otrādi – vīrieši paši nesaprot, kāpēc sieviete ir sadomājusi krūtis palielināt, jo mīl savu mīļoto tieši tādu, kāda viņa ir. “Man jau neko nevajag”, viņi saka. Tad kādreiz sievietēm ir jāpaskaidro, ka viņa pati vēlas atgūt savu sievišķību, savu identitāti, savu pārliecību par sevi, lai atkal varētu atvērties, justies skaista, iekārojama un atgūt savu zaudēto ķermeni.  Mīlestība vienam pret otru un tai pat laikā instinktīvā sieviešu krūšu apjūsmošana jau viena otrai netraucē.

Avots: 3ade.lv