Viss par krūšu korekcijas operācijām

Viss par krūšu korekcijas operācijām

Ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē krūšu korekcijas no visām plastikas operācijām tiek veiktas visvairāk. Ja aplūkojam klientes, kas izvēlējušās krūšu palielināšanas, pacelšanas vai kombinētās operācijas, tās nosacīti iedalāmas divās grupās. Pirmajām krūtis kā orgāns vispār nav attīstīts. Krūšu orgāni veidojas no 12 līdz pat 19 gadu vecumam. Meitenēm, kurām mēnešreizes sākušās ļoti agri (aptuveni 11 gadu vecumā) vai vēlu (ap 14-15 gadiem) ir dažāds laiks arī kā sievietei pilnīgai krūšu izveidei. Citām krūtis neattīstās hormonālu iemeslu dēļ. Šī ķermeņa daļa sievietes identitātei, sava dzimuma, seksualitātes un lomas apziņai ir viena no svarīgākajiem faktoriem. Tādēļ jaunas sievietes, kurām to nav vispār, par piemērotu kādreiz atzīst nevis kuplu, bet pat A vai B izmēru. Otrajā grupā ir sievietes, kuras pārcietušas izmaiņas citādi pilnīgi adekvātajās krūtīs (vai vēdera daļai) pēc dzemdībām un bērna barošanas. To piedzīvojušās teic, ka sajūtas ir kā zaudējot kādu sava ķermeņa daļu! Sievietei tās ir pilnīgi nepieņemamas pārmaiņas. Viņa nodzīvojusi savus 25, 30 gadus ar savu ķermeni un pēkšņi kāds no orgāniem ir būtiski zaudējis sākotnēju veidu, patiesībā – zudis. Šīs sievietes nevēlas neko vairāk kā atgūt identitāti. Viņas vēlas atgūties no kompleksiem, kuri tik pēkšņi un negaidīti iestājušies. Kompleksi „parāvuši” līdzi attiecību problēmas, jo sievietes vairs nespēj atvērties, parādīties un pilnībā atklāties savam vīrietim, kuru mīl. 3.grupa ir sievietes ar ļoti mokoši lielām krūtīm, kas ierobežo viņu fiziskās aktivitātes, rada sāpes un deformācijas plecos, mugurkaulā, stājā un arī pašas krūts dziedzeraudos. Tādejādi visas krūšu operācijas tiek iedalītas 3 lielās kategorijās : krūšu palielināšana, krūšu formas korekcija (pacelšana) un krūšu samazināšana. Citreiz dažas no metodēm tiek kombinētas, dažām sievietēm dzīves laikā tiek veiktas pat vairākas dažādas krūšu koriģējošās operācijas.

 

Krūšu palielināšana:

Krūšu palielināšanu veic, ja sievietei nav attīstīti šie orgāni vai tie ir viņai nepieņemami maza apjoma, kā arī, ja skaistās, tvirtās krūtis ir izmainījušās pēc bērna dzimšanas. Krūtis koriģēt drīkst no 18 gadu vecuma un pēc dzemdībām tikai 5-6 mēnešus pēc bērna barošanas beigām, kad hormonālais līmenis ļauj audiem un dziedzeriem normāli reaģēt uz atveseļošanās procesu.

Kur ievieto implantus?

Implantus ievieto gan zem dziedzera, gan zem muskuļa. Tomēr visizplatītākā ir pasaules prakse, kuru atbalstu arī es – likt implantu zem muskuļa. Tas tādēļ, ka ievietojot zem dziedzera, jo sevišķi, ja sieviete ir vāja, implants ir pārāk tuvu ādai. Ar laiku un pēc bērnu barošanas, kad dziedzeris kļūst arvien plānāks, implants ir gan saskatāms, gan sataustāms, kā arī labāk paļaujas gravitācijai. Tādēļ noteikti labāk izvietot implantu zem muskuļa, kas kalpo kā papildus sega un dod dabīgāku un ilglaicīgāku rezultātu!

Kā implantus ievieto? Vai rēta būs saskatāma?

Ūdens implantus var ievietot arī caur nabu, savukārt silikona implantus ievieto no paduses, no zemkrūts krokas, kā arī no areolas. Ja dzīšana noris labi, rēta (3 līdz 4 cm) ir gandrīz nesaskatāma, padusē „iekārtojoties” kā viena no paduses krociņām, zem krūts atrodoties tieši krociņā zem paša pacēluma, savukārt ap areolu nemanāmību garantē tumšās un gaišās ādas robeža. Jāpiezīmē, ja vajadzīga tikai krūšu palielināšana (bez pacelšanas), ievietojot implantu caur areolu, nākas virzīties cauri dziedzerim. Tas ir traumatiskāks process, kā tad, ja tiktu veikts no paduses vai krūšu apakšdaļas puses.

Vai mūža laikā implants ir jāmaina?

Lielākās implantu ražotājfirmas visā pasaulē jau kādus 2-3 gadus saviem produktiem dod mūža garantiju.

Tomēr joprojām interneta vidē tiek kultivēts mīts, ka implanti ir jāmaina. Tiesa, dažādi ražotāji vēl pirms gadiem desmit ieteica implantus pēc 15,20,25 gadiem nomainīt. Visā pasaulē valdīja tendence, ja kāda iemesla dēļ (piemēram, implants vai krūts saslīdējusi, kliente grib citu izmēru) veic operāciju, vienlaikus implanti tika mainīti, taču citādi, ja paciente jūtas labi, nav vajadzības pēc korekcijām vai cita izmēra, tie pavisam droši kalpoja jau minētos 25 un vairāk gadus. Sievietes, kuras implantus ievieto šodien, var droši ar tiem pavadīt visu dzīvi.

Cik ilgi kalpos implants?

Lielākie un ilglaicīgākie pētījumi implantu jomā veikti ASV. Amerika ūdens implantus līdz šim varēja ievietot anonīmi, savukārt pacientēm, kuras vēlējās silikona implantus, bija jāstājas valsts uzskaitē. Valsts daudzu gadu (aptuveni 40) garumā veica apmaksātus pētījumus, izdarot analīzes un biopsijas pētījumus, ievācot datus, kā organisms laika gaitā reaģē uz implantu. Nu jau divus gadus ierobežojums ievietot silikona implantus atcelts, jo pierādījies, ka tas neizsauc ne autoimūnās slimības, ne vēža veidošanos, ne alerģijas, proti, implants organismā ir neitrāls. Tas nozīmē, ka implants nespēj ne izārstēt mastopātiju, nedz arī to radīt! Līdz ar to arī atcelts 25 gadu garantijas ilgums, atzīstot, ka implants sekmīgi var kalpot visu savas īpašnieces mūžu.

Ūdens vai silikona implantus?

Šobrīd pasaulē jau minēto iemeslu dēļ dominē silikona implanti, kaut gan līdztekus pastāv arī ūdens implanti, kurus izmanto arvien mazāk, taču pacienti joprojām par tiem interesējas un jautā. Jāteic, abi implanti ir visai atšķirīgi. Pirmkārt, tie atšķirami pēc taustes. Ūdens implants ir līdzīgs ar ūdeni piepildītam polietilēna maisiņam, tādējādi tas ne sevišķi labi tur formu un nav tik maigs un vienmērīgs kā ar silikonu pildītais. Otrkārt, implantus atšķir tehnoloģijas. Ūdens implanti ir uzpildāmi un uzpildes laikā, kaut minimāli, tajos nokļūst arī gaiss, tādēļ pirmās dienas pēc operācijas kustoties iespējams šļakstēšanas simptoms. Ūdens implanti mēdz nedaudz zaudēt tilpumu, turpretī silikona implanti gadu gaitā tilpumu nemaina. Taču mani pašu visuzskatāmāk silikona implantu labā pārliecināja to vizuālā izskata izmaiņas. Amerikā viens no slavenākajiem plastikas ķirurgiem un šo speciālistu asociācijas vadītājs ir ārsts Toms Biggs. Pie izcilā 75 gadus vecā profesionāļa (viņa kontā ir 40 prakses gadi!) strādāju un mācījos arī es. Uz ārsta galda stāv 25-40 gadus veci implanti un tu ar savām acīm vari redzēt, kas ar tiem laikam ritot noticis. Silikona implants nav mainījis ne apjomu, ne formu, tikai nedaudz krāsu – no bālgana vērties nedaudz dzeltenīgāks, savukārt ūdens implants bija pilns ar staipīgu, spilgti zaļu gļotveida masu, kā no sastāvējušas ūdenstilpnes! Tas pielika punktu mani izvēlei! Jo līdz šim redzēju tikai vienu pozitīvu aspektu – traumas laikā no ūdens implanta izlīs tikai ūdens! Galveno argumentu apgāza savām acīm redzētais!

Vai implants ir izturīgs?

Lai ražotājs saņemtu sertifikātu, implants tiek testēts ar spiedi, proti, to tūkstošiem reižu ar milzīgu spiedienu sapresē plakanu. Tādu slodzi cilvēka ķermenī neiztur pat ribas! Tas nozīmē, ka pat vissmagākajā auto avārijā implants paliktu neskarts. Tas par spiedienu, bet, ko skeptiķim iebilst, piemēram, par ribas asā gala ieduršanos implantā? Arī šai gadījumā ražotājs garantē, ka implants neizlīs ķermenī..

Kas notiktu, ja silikons izplūstu?

Implanti pildīti ar neizlīstošu gēlu. Tas nozīmē, ka tas nav šķidrs, bet gan želejveida. To vislabāk novērot, ja implantu pārgriež – no tā nekas netek! Pildījums ir kā galerts – mīksts, taču viendabīgas konsistences!

Pirts, lidmašīnas un niršana – vai tas nebūs liegts?

Vai silikona implants neierobežo dzīvi, liedzot apmeklēt saunu vai lidot – to pacienti jautā bieži. Skaidrs, ka, piemēram, sauļošanās un peldēšanās ir liegta tikai pirmo mēnesi pēc operācijas, bet pēc tam sievietes dzīvē vairs ierobežojumu nav. Pilnīgi brīvi apmeklējamas krievu, somu, turku pirtis un kriosaunas. Infrasarkano staru pirts anotācijas gan piemin, ka ar implantiem tās apmeklēt nevajadzētu. Tas tādēļ, ka stars iekļūst 4 cm dziļumā, uzsildot audus, tai skaitā gelu. Manas prakses laikā esmu redzējusi pacientes, kuras apmeklē infrasarkano staru pirtis un tādas, kas šo aizliegumu ievēro. Jāteic, atšķirību nav! Tāpēc parasti savām klientēm saku – nepērciet pirti lietošanai mājās, neejiet tajā katru dienu, taču droši varat kompānijā to apmeklēt, jo sildošais režīms tām ir pārāk niecīgs (ne vairāk kā 38ºC), lai sabojātu implantu!

Lidot drīkst tad, kad pēc operācijas zudusi tūska un tas notiek apmēram pēc desmit dienām, jo citādi operācijas apjoma dēļ var rasties sāpes. Bet ar implantu spiediena maiņas dēļ gan pilnīgi nekas nenotiek.

Niršana neietekmē implantus – manā paziņu lokā ir dziļūdens nirējas ar silikona implantiem!

Vai implanti neietekmēs zīdaiņa barošanu?

Implanti nekādi neietekmē grūtniecību un bērniņa barošanu. Implantus izvieto vai nu zem krūšu dziedzera vai muskuļa un tam nav nekādas ierobežojošas ietekmes uz piena vadiem un izvadkanāliem. Pēc barošanas krūtis var izmainīties vien tais gadījumos, ja sievietei fizioloģiski ir paliela ādas kroka ap dziedzeri jeb krūts kabata. Pēc barošanas dziedzerim saplokot, āda var nedaudz saslīdēt. Ja vajadzīgas korekcijas, pēc barošanas veic tikai ārējus ādas labojumus, pašus implantus neskarot. Sievietēm, kurām ir mazas krūtis, nekādas izmaiņas nenotiek un korekcijas nav vajadzīgas.

Kopsavilkumā varu teikt – implants nevis apgrūtina, bet uzlabo sievietes dzīvi.

Kas jāzina par pašu operāciju un pēcoperācijas periodu?

Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Pēc operācijas 1 nakts jāpavada klīnikā, 1 nedēļa jāpavada ar elastīgo saiti, 1 mēnesis jāvalkā speciālā pēcoperācijas veļa. Pēc 1 nedēļas var iet dušā. Pirts, baseini, vanna, solārijs, sports – ierobežoti uz ~4 nedēļām. Diegu galus noņem ~10. dienā. Masāža, ko mēs iemācam, jāsāk no 10.dienas. Būtu labi 1 nedēļu būt brīvai no darba, bērniem, mājas pienākumiem.

1 mēnesi pēc operācijas pacientei nav pilnīgi nekādi ierobežojumi dzīvē – var iet pirtīs, baseinā, solārijā, peldēt, sauļoties, sportot, dzemdēt un barot bērnus, lidot ar lidmašīnu un nirt dziļi zem ūdens utt.

 

Implanti.

Implanti ir dažādi pēc izmēra, struktūras, formas, projekcijas, profila, mērķa. Tos vislabāk palīdzēs izvēlēties katrai sievietei individuāli speciālists, ņemot vērā pacientes vēlmes, gaumi, iespējas, krūšu sākotnējo izskatu, krūšu galu atrašanās vietu un augstumu, kā arī krūšu kurvja izmērus un auguma proporcijas. Ir pieejami gan apaļie, gan anatomiskie ( pilienveida ) implanti. Apaļos implantus parasti izvēlas sievietes, kas vēlas savām krūtīm pēc iespējas izteiksmīgāku dekoltē. Savukārt- anatomiskos izvēlas sievietes, kas vēlas pēc iespējas dabiskāku krūšu izskatu. Bieži dzirdēts, ka anatomiskie ( tātad asimetriskie ) implanti varot rotēt. Savos 10 prakses gados vēl ne reizi neesmu redzējusi rotētus, tātad sagriezušos anatomiskos implantus. Ja tos ieliek pareizi, izveidojot tiem adekvātu kabatu audos – un ne par lielu, tad tie ļoti labi kalpo visu mūžu, bez nekādām problēmām. Vaina ir nevis implantos, bet pa lielu izveidotā kabatā. Implanti ir pieejami gan ar gludu, gan ar teksturētu apvalku. Anatomiskos implantus ražo tikai teksturētus. Tiem ir labāka saķere ar audiem un minimāla iespēja slīdēt. Implanti ir pieejami dažādos profilos, augstumos un pat dažādos izmēros ( pie viena un tā paša tilpuma) dažāda garuma sievietēm. Cena nemainās pēc izmēra, bet gan pēc implanta veida un tā, kas ir jāpaveic operācijā.

 

Krūšu pacelšana:

Ja sievietei ir labs krūšu apjoms, bet nav forma – krūtis ir saslīdējušas ( krūšu galiņi un areolas atrodas ļoti zemu vai pat zem zemkrūts krokas), var veikt tikai krūšu pacelšanu, izmantojot pašas pacientes audus, lai iegūtu labu formu, projekciju un izskatu. Parasti pēc šīs operācijas nav īpaša diskomforta vai sāpīguma un pēc šīs procedūras krūšu izmērs nemainās, bet krūtis ir kompaktas, savā vietā, no veļas nelien nekur ārā liekā āda. Ja krūtis ir saslīdējušas un nav tām apjoma ( tautā sauktās „spaniela ausis” ), var kombinēt krūšu pacelšanu un palielināšanu. Atkarībā no liekā ādas daudzuma un areolas novietojuma var iztikt ar rētiņu tikai ap areolu vai arī pie lielāka apjoma – vēl papildus apgrieztais „T „ uz leju. Ja rētiņa ir tikai ap areolu, to var padarīt pilnīgi neredzamu – apmēram pusgadu pēc operācijas, sastrādājoties ar mikropigmentācijas meistariem, to var iekrāsot areolas pigmenta krāsā.
Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Stacionārā 1 nakts. 1 nedēļu elastīgā saite, tad pāriet uz parastu krūšturi. Duša pēc 1 nedēļas. Pirts, baseini, vanna, solārijs – ierobežoti uz ~ 3-4 nedēļām. Diegu galus noņem ~10. dienā.

 

Krūšu samazināšana:

Parasti šī operācija tiek veikta ne tikai estētisku un dziļi psiholoģisku iemeslu dēļ, bet galvenokārt – medicīnisku apsvērumu dēļ. Tāpēc pasaulē šī operācija ir valsts apmaksāta 2 iemeslu dēļ ( diemžēl vēl ne Latvijā):

  • lielas, smagas krūtis ar laiku veido deformāciju mugurkaulā, plecos, stājas defektu, sāpes mugurā un krūtīs, iestiepto dziedzera audu dēļ,
  • ap menopauzes laiku – pēc 45 gadiem krūšu samazināšanu veic, lai samazinātu dziedzera apjomu un tādejādi krietni samazinātu ļaundabīgu procesu veidošanos tajā svārstīgo hormonālo procesu dēļ.

Parasti šī operācija sniedz neizsakāmu atvieglojumu pacientei jau uzreiz pēc procedūras. Pirmais, ko sievietes saka pēc šīs operācijas: „Vai, dakter, cik man ir viegli!” Operācija notiek vispārējā anestēzijā. Pēc operācijas 1 nakts stacionārā, 1 nedēļu elastīgā saite, tad pāriet uz parastu krūšturi. Parasti pēcoperācijas periodā pacientes neizjūt īpašu diskomfortu. Viņas saka: „Jūtu, ka kaut kas ir darīts, bet nemaz nav sāpīgi!” Duša atļauta pēc 1 nedēļas. Pirts, baseini, vanna, solārijs – ierobežoti uz ~ 3-4 nedēļām. Diegu galus noņem ~10. dienā. Rēta – ap areolu un apgrieztais „T „ uz leju. Visas rētas sāk bālēt ~ 6 – 12 mēnešus pēc operācijas. Tad tās var brīvi sauļot un pamazām tās kļūst arvien nepamanāmākas.